Hałas jest szkodliwy i uciążliwy dla organizmu..Niski poziom dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych jest bardzo ważny. Poziom hałasu emitowany przez instalacje, w tym kanalizacyjne, może być wysoki i przeszkadzać w codziennym życiu. Aby mu zapobiegać, warto zadbać o technologie, które przyczyniają się do redukcji hałasu. Ciche instalacje to komfort dla mieszkańców.
Na hałas emitowany przez rury wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że odpowiednie rozprowadzenie instalacji ma tu duże znaczenie. Ściana, w której przebiega rurociąg powinna posiadać właściwości mabsorbujące dźwięki, a jej gęstość nie może być mniejsza niż 220 kg/m2. Od rur wymaga się by były odpowiednio sprężyste materiał miał gęstość tłumiącą hałas. Rury metalowe są najbardziej podatne na przenoszenie drgań, wibracji i szumów powstających w instalacji.
Rury różnią się materiałem, z którego są wykonane, i średnicą. Najczęściej stosowane są rury z tworzyw sztucznych polietylenu, polipropylenu i polichlorku winylu. Poszczególne odcinki rur trzeba w jakiś sposób łączyć. Uzyskuje się to przez spawanie, klejenie czy zgrzewanie. Podstawowymi elementami instalacji wodnej są łączki i kształtki, których zadaniem jest zmiana kierunku przewodów, łączenie odcinków, łączenie większych średnic z mniejszymi (łączki i kształtki redukcyjne) lub łączenie więcej niż dwóch rur. Podstawowymi łączkami są mufy, nyple oraz złączki specjalne (elektrozłączki, złączki zaprasowywane zaciskowe. Do zmiany kierunku służą kolana (90° i 45°) oraz łuki gięte (różne promienie).
Do łączenia więcej niż dwóch rur służą trójniki i czwórniki. Do redukcji średnic służą kształtki redukcyjne – mufy, nyple, łuki, kolana, trójniki. Prawidłowo wykonana instalacja musi być szczelna, odpowiednio zamocowana i odpowietrzana - elementy wentylacji to rury wywiewne (wywiewki) oraz zawory odpowietrzające. W pobliżu miejsca połączenia z instalacją zewnętrzną powinna być zamontowany czyszczak - szczelnie zamykany otwór rewizyjny umożliwiający oczyszczenie niedrożnego przewodu kanalizacyjnego. Pośród elementów wchodzących w skład instalacji kanalizacyjnej należy także wspomnieć o syfonie, wpuście i zabezpieczeniach przeciwzalewowych. Zawór odcinający jest niezbędnym elementem, który muszą zawierać wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne. W przypadku awarii lub wymiany baterii odcięcie wody od dopływu ogranicza ryzyko zalania domu. Zaleca się stosowanie zaworu odcinającego przy wszystkich przewodach doprowadzających wodę do wszystkich urządzeń sanitarnych. Do wyboru mamy zawory kątowe lub kulowe. Wszędzie, gdzie łączą się elementy instalacji, przez którą przepływa woda, konieczne są uszczelnienia. Dokładne uszczelnienie jest gwarancją prawidłowego pomiaru oraz sprawności całej instalacji. Całą instalację wspomagają uszczelki wykonane z tworzywa sztucznego – bardzo elastycznego.
Producent systemów rurowych z tworzyw sztucznych Wavin Polska S.A. dostarcza do naszej hurtowni wodno-kanalizacyjnej rury kanalizacyjne PVC lite. Rury PVC ze ścianką z rdzeniem litym bardzo często wykorzystuje się do wykonywania przyłączy kanalizacyjnych w budownictwie jednorodzinnym oraz przy uzbrojeniu działek kubaturowych. Rury ze ścianką z rdzeniem litym mogą być również używane pod pasami o ruchu ciężkim a niektóre wersje mogą być użyte jako instalacje podposadzkowe.