Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne mogą stanowić dla użytkowników źródło szczególnego rodzaju uciążliwości – a mianowicie hałasów. Przez pojęcie hałasu należy rozumieć każdy dźwięk nieprzyjemny, dokuczliwy, a w pewnych warunkach nawet szkodliwy. Dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez urządzenia instalacje w pomieszczeniach określa Polska Norma PN-B-02151/02. Zgodnie z powyższą normą dopuszczalny poziom natężenia dźwięku, jaki musi być spełniony w budynkach mieszkalnych to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.
Każdy element pracującej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej może stanowić źródło hałasu. Najbardziej znanymi źródłami hałasu powstającego w działających
instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych są:
– wypływ wody z zaworów czerpalnych do przyborów
– przepływ wody przewodami
– odpływ z przyborów i przepływ pionami kanalizacyjnymi
– praca urządzeń do podnoszenia ciśnienia wody
Przeciwdziałanie powstawaniu hałasów w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych polega na kompleksowej eliminacji wszystkich źródeł dźwięków. Warunek kompleksowości działania jest najistotniejszy, bowiem połowiczne działania mogą doprowadzić do odwrotnego niż zamierzony rezultat tj. nawet powiększyć hałas. Dźwięki powstające w czasie przepływu wody z armatury czerpalnej mają dwa źródła : pierwszym z nich jest konstrukcja baterii lub zaworu, drugim moment uderzenia strumienia wody o przybór. Nowoczesna armatura czerpalna wyposażona w dobrej jakości perlatory jest mało hałaśliwa. Drugie ze źródeł hałasu eliminuje się np. przez skierowanie strumienia wypływającej wody na ściankę, a nie na dno przyboru. Z kolei przybory, szczególnie wykonane z blachy (zlewozmywaki, wanny), powinny być ustawione na elastycznych podkładach, a przestrzenie pod nimi izolowane akustycznie. Dźwięków emitowanych w trakcie opróżniania wody z przyborów nie da się niestety w pełni skutecznie wyeliminować. W dużej mierze można je jednak ograniczyć przez zapewnienie takich warunków działania pionów kanalizacyjnych, w jakich nie będą występowały podciśnienia. Innym zabiegiem jest stosowanie elastycznych połączeń syfonów z podejściami.