Do wykonania instalacji należy wykorzystać dobrej jakości materiały, gdyż to pozwoli nam bez przeszkód korzystać z owych instalacji przez bardzo wiele lat, bez konieczności ich wymiany. Oferujemy najlepsze jakościowo produkty – uszczelki, zawory, przyłącza, kolanka i rury w Bielsku-Białej.
W pierwszej części infoporadnika zapoznaliśmy się z takimi elementami jak: przewody opływowe, studzienki kanalizacyjne rewizyjne, przykanaliki, czy trójniki kanalizacyjne. Kolejne elementy kanalizacji zewnętrznej to:
Kinety kanalizacyjne – przebiegają przez dno studzienek kanalizacyjnych, usprawniają przepływ cieczy przez studzienkę. Wykonane są z tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia, niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne oraz ścieki. Gdy zmienia się średnica kanału, kineta posłuży jako element umożliwiający przejście z jednego przekroju rur w drugi.
Mufy kanalizacyjne – łączą dwie rury kanalizacyjne o takim samym przekroju. Dzięki specjalnej uszczelce połączenia są trwałe i szczelne.
Pokrywy – montowane na studzienkach kanalizacyjnych. Gwarantują łatwy dostęp do rur w celu przeglądu instalacji oraz zapobiegają wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.
Redukcje PVC (zwężki) – łączą rury kanalizacyjne o różnej średnicy. Trwałość i szczelność połączenie zapewnia uszczelka.
Korki – wykorzystywane są do zaślepiania rur. Możemy zaślepić nimi również nieukończone części kanalizacji.
Kolana – pozwalają na zmianę kierunku przepływu zanieczyszczeń. Wykonane z polipropylenu lub polietylenu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury.
Zawór zwrotny kanalizacyjny (tzw. zasuwa burzowa) jest elementem zalecanym , szczególnie gdy np. piwnica, pralnia czy garaż znajdują się poniżej poziomu terenu. Zadaniem zaworu jest ochrona urządzeń sanitarnych i wpustów podłogowych przed zalaniem przez cofające się ścieki. czyszczaki (rewizje). To kształtki z otworem osłoniętym pokrywą. Umożliwiają przeglądy rur, ich konserwację oraz czyszczenie. Warto je montować w miejscach, gdzie występuje ryzyko zatorów – dzięki nim szybko je usuniemy.
Elementy instalacji z PVC dają się łatwo kształtować. Łączy się je złączami kielichowymi z gumową uszczelką (rozłącznymi) albo klejonymi (trwałymi). Warstwa kleju zastępuje uszczelkę. Rury kanalizacyjne z HDPE Polietylen - ten stosowany do produkcji elementów instalacji kanalizacyjnej jest wysokiej gęstości (HDPE). Oprócz odporności na rozmaite substancje chemiczne, ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne odznacza się dobrą tolerancją zarówno niskiej (do -40°C), jak i wysokiej (do +80°C) temperatury. W niskiej nie traci elastyczności, dzięki czemu zrobione z niego rury nie są podatne na uszkodzenia. Wraz ze wzrostem temperatury spada jego wytrzymałość. HDPE nadaje się na instalacje wewnętrzne oraz układane poza budynkiem.
Rury i kształtki łączy się najczęściej przez zgrzewanie doczołowe. To stosunkowo prosty sposób polegający na rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury, a następnie zetknięciu ze sobą równo przyciętych końcówek dwóch elementów instalacji. Tam, gdzie nie da się tego zrobić, na przykład w trudno dostępnych miejscach, można użyć elektromuf, czyli pierścieni z zatopionym drutem oporowym. Końcówki dwóch rur, które mają być połączone, wsuwa się w pierścień i podłącza drut do źródła prądu. Ten, przepływając przez drut, rozgrzewa tworzywo i dzięki temu następuje zgrzanie mufy z rurami. Rury kanalizacyjne z HDPE mogą być również łączone złączami kielichowymi z gumową uszczelką. Polietylen jest podatny na tak zwaną korozję naprężeniową, dlatego nie nadaje się do łączenia klejem.