Zanim będzie można przystąpić do montażu zaworu redukcyjnego ciśnienia wody, należy zadbać o wyłączenie dopływu wody na głównym rurociągu zasilającym. Przed zakręceniem wody należy sprawdzić ciśnienie za pomocą manometru. Należy sprawdzić odczyt, aby wiedzieć, jaki był przed zainstalowaniem zaworu redukcyjnego ciśnienia wody. Wyłącz wodę na rurze zasilającej, która będzie znajdować się na zewnątrz lub w piwnicy. Możesz również wyłączyć podgrzewacz wody, jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja hydrauliczna jest całkowicie bezpieczna. Odkręć krany na krótki czas, aby upewnić się, że woda została spuszczona.
Reduktory ciśnienia najczęściej montuje się za wodomierzem i filtrem wody na głównym przewodzie zasilającym. Można je również instalować strefowo na przewodach podgrzewaczy i zasobników. Jednak to drugie miejsce montażu stosuje się rzadziej i z reguły tylko wtedy gdy nie można zamontować reduktora na przewodzie głównym. Ważne są zawory odcinające – zarówno przed jak i za reduktorem. Zapewnią one łatwą konserwację i szybką wymianę reduktora. W reduktorze ciśnienia można wyróżnić przyłącze wyjściowe do podłączenia ciśnienia obniżonego, przyłącze wejściowe do podłączenia ciśnienia wysokiego, a także przyłącze pod manometr, pierścień blokujący oraz śrubę nastawy ciśnienia.
Reduktor montuje się w dowolnej pozycji, w miejscu gdzie wymagana jest redukcja ciśnienia. Należy pamiętać aby zmiany nastawy wprowadzać przy zamkniętej instalacji. Zanim zostanie zamontowany reduktor warto przepłukać instalację usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Te jak wiadomo mogą powodować niewłaściwe działanie urządzenia. Nie można zapomnieć kierunku pracy zgodnym ze strzałką znajdującą się na obudowie reduktora. W reduktorze ciśnienia można wyróżnić przyłącze wyjściowe do podłączenia ciśnienia obniżonego, przyłącze wejściowe do podłączenia ciśnienia wysokiego, a także przyłącze pod manometr, pierścień blokujący oraz śrubę nastawy ciśnienia. Reduktory przeznaczone do przepływu wody pitnej muszą mieć odpowiednie dopuszczenia, certyfikaty oraz deklaracje zgodności. Oprócz tego podlegają Dyrektywie Ciśnieniowej PED 97/23/WE. Montując manometr do reduktora, (chyba, że jest on zabudowany na stałe) należy odkręcić jedną z zaślepek na reduktorze, natomiast w to miejsce trzeba wkręcić przyrząd pomiarowy.
Dla zapewnienia prawidłowej pracy reduktora należy przede wszystkim dbać o możliwie jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń znajdujących się w instalacji, które mogą powodować obniżenie ciśnienia. Warto zadbać o czystość odrębnego filtra zamontowanego przed reduktorem lub filtru zintegrowanego z reduktorem. Zawory redukcyjne dostępne w hurtowni Wodplast w Bielsku-Białej mają dobrą jakość i dobrą cenę.