Zasuwa burzowa określana jest również jako kanalizacyjny zawór zwrotny, który za sprawą swojej konstrukcji może zastąpić rewizję montowaną przy wyjściu instalacji kanalizacyjnej z budynku. Zawór zwrotny jest elementem chroniącym nas przed zalaniem.
Rodzaje zasuw burzowych
- zasuwa burzowa pionowa - dla nietypowych instalacji, w których montaż tego urządzenia
możliwy jest tylko na rurze pionowej
- zasuwy burzowe jednoklapowe - najbardziej typowy rodzaj zasuw dla ochrony najniżej
położonych miejsc w budynku
- zasuwy burzowe dwuklapowe - pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa
- zasuwy burzowe końcowe - zapewniają szczególną ochronę przed przejściem szczurów do domu
- zasuwy burzowe sterowane elektronicznie/z napęd elektryczny - bazują na dwóch klapach zwrotnych, z których jedna zamyka się automatycznie a druga stanowi zamknięcie awaryjne oraz przeznaczone do ręcznego zamknięcia podczas sprawdzenia funkcji zasuwy. Wyposażone są w optyczną i akustyczną sygnalizację pracy
- zasuwy burzowe fi 50 stosowane w instalacjach kanalizacji sanitarnej, gdzie nie ma możliwości montażu zasuwy burzowej w instalacji chroniącej cały budynek
- zasuwy burzowe z pompą - pompa zasysa ścieki w przypadku ich napływania mimo automatycznego zamknięcia klapy
Urządzenia przeciwzalewowe, zwane również zaworami zwrotnymi lub burzowymi montowane są na przewodach odpływowych w celu zabezpieczenia piwnic przed zalaniem podczas ulewnych deszczy oraz uniemożliwiaj gryzoniom dostanie się do instalacji. Wyróżnić można zawory jedno- lub dwuklapowe, z mechanizmem automatycznego, ewentualnie (jako opcja) awaryjnego zamknięcia. Zawory napowietrzające umożliwiaj dopływ powietrza atmosferycznego do instalacji kanalizacyjnej, zabezpieczając jednoczenie otoczenie przed wydostawaniem się z niej nieprzyjemnych zapachów. Armatura przyłączeniowa – umożliwiająca podłączenie przyłączy wodociągowych do istniejącej sieci wodociągowej. Armatura kanalizacyjna - Wpusty kanalizacyjne, które służą do odprowadzania do kanalizacji wód z powierzchni płaskich. Z uwagi na przeznaczenie możemy je podzieli na podłogowe, podwórzowe i dachowe. Bardzo powolne odpływanie ścieków, bulgotanie w rurach, nieprzyjemny zapach wydobywający się z syfonów czy wreszcie cofanie się nieczystości w najniżej położonych urządzeniach sanitarnych to konsekwencje wadliwego wykonania instalacji kanalizacyjnej. Nie są to zjawiska niebezpieczne dla użytkowników, za to bardzo nieprzyjemne i – co gorsza – w większości wypadków trudne do naprawienia w gotowej instalacji, której przeważająca część jest ukryta w ścianach i stropach (instalacja wewnętrzna) lub zakopana w ziemi (przykanalik, szambo, oczyszczalnia). Syfony kanalizacyjne - swego rodzaju zamknięcie wodne montowane na odpływach przyborów sanitarnych, które uniemożliwia przedostawanie się gazów i przykrych zapachów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczenia. Mogą być wykonane z żeliwa, tworzywa sztucznego lub stali. Armatura pomocnicza - zamknięcia przeciwpożarowe, które podczas pożaru zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, dymu i trujących gazów poprzez piony kanalizacyjne na inne kondygnacje lub do innych pomieszczeń. Armatura pomiarowa - podstawowym urządzeniem w tej grupie są wodomierze.
W instalacjach wodociągowych stosuje się wodomierze wirnikowe. Do montażu w domu jednorodzinnym stosuje się wodomierze skrzydełkowe jedno- i wielostrumieniowe. Zasuwy, kształtki, połączenia kołnierzowe, hydranty, opaski do nawiercania, złączki rurowe to podstawowe elementy systemu wodociągowego. Armatura w wodociągach służy do zamykania i regulowania przepływu. Natomiast kształtki służą do rozdzielania przepływu i połączenia armatury z przewodami wodociągowymi z różnych materiałów.