Rury z tworzyw sztucznych są powszechnie stosowane w domowych instalacjach sanitarnych. Są one :
- odporne na korozję. co zapewnia im długoletnią trwałość
elastyczne – dają się łatwo wyginać
higieniczne – na ich ściankach nie osadzają się zanieczyszczenia.
Rury z tworzyw sztucznych można łatwo przyciąć nożycami na wymaganą długość. Dają się wyginać ręcznie, za pomocą giętarki lub po lekkim podgrzaniu. Rury z tworzyw sztucznych można bezpiecznie zastosować w instalacjach wody pitnej, gdyż nie
zmieniają zapachu, smaku ani właściwości chemicznych wody, która nimi płynie.
Do wyrobu przewodów instalacyjnych są stosowane tworzywa termoplastyczne takie jak :
– polichlorek winylu (PVC)
– chlorowany polichlorek winylu (PVC-C)
– polietylen niskiej gęstości (PE-LD)
– polietylen średniej gęstości (PE-MD)
– polietylen wysokiej gęstości (PE-HD)
– polietylen wysokiej gęstości sieciowany (PE-X)
– polipropylen (PP)
– homopolimery polipropylenu (PP-H)
– kopolimery polipropylenu (PP-Co)
– polibutylen (PB)
W wyrobach instalacyjnych mogą występować połączenia różnych rodzajów tworzywa i innych materiałów. Na przykład rurach wielowarstwowych, w celu uzyskania nieprzepuszczalności dla tlenu i ograniczenia wydłużalności cieplnej przewodu, środkowa warstwa ścianki jest wykonana z aluminium. Dla rur i elementów z tworzyw sztucznych przyjmuje się, że trwałość w temperaturze 20'C powinna wynosić 50 lat i należy się liczyć z tym, że wraz ze wzrostem temperatury trwałość ich maleje. Oferta hurtowni „Wodplast” obejmuje wyłącznie wysokiej jakości produkty kanalizacyjne wyróżniające się najlepszymi parametrami od renomowanych producentów.
Rury PCV są lekkie, niedrogie i łatwe w montażu i demontażu instalacji. Zastosowane do budowy instalacji wodno-kanalizacyjnych nie wymagają izolowania, gdyż słabo przewodzą ciepło. Rury z tworzyw sztucznych dostępne są jako miękkie i sztywne. Rury miękkie dostępne są w zwojach i używane są do przeprowadzania instalacji w systemach rozdzielaczowych, bo umożliwiają wykonanie obiegów grzewczych i doprowadzenie wody do przyborów sanitarnych za pomocą jednego odcinka rury, bez połączeń w wylewce.
Rury miękkie to idealny materiał na instalacje ogrzewania podłogowego, gdyż wykonamy całą pętlę grzewczą z jednego odcinka, a to zagwarantuje nam super szczelność. Rury sztywne są wygodniejsze do prowadzenia pionowych odcinków instalacji w bruzdach, a by poprowadzić je wymaganą trasą instalacji konieczne jest zastosowanie złączek, kolanek czy trójników z tego samego tworzywa co rury. W instalacjach domowych używane są trzy odmiany rur polipropylenowych PP, które różnią się cechami użytkowymi – do wody zimnej, do ciepłej użytkowej i do grzewczych. Przebieg instalacji z rur PP można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych. Nagrzane elementy wsuwa się jeden w drugi. Uzyskane połączenie jest jednorodne, co gwarantuje instalacji szczelność i wytrzymałość.