Zdarza się często, że grunt jest mało chłonny i naturalne wchłanianie wody deszczowej jest niemożliwe. Najczęściej dotyczy to działek, gdzie duża część nawierzchni jest utwardzona kostką kamienną lub betonową. Skutecznym sposobem na odprowadzenie wody z powierzchni działki wokół domu jest odwodnienie liniowe, które składa się z kilku elementów umieszczonych równo z powierzchnią gruntu lub pod nim. Podstawowymi elementami odwodnienia liniowego są specjalne korytka i wpusty
z rusztami. Korytka są odporne na działania zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Elementami korytka odwodnienia liniowego są ruszty, zaślepki montowane na początku i końcu odwodnienia oraz studzienka z możliwością podłączenia do kanalizacji.
Najpopularniejsza długość odwodnienia to 50 i 100 cm. Korytka można ze sobą łączyć na zatrzask lub na specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty. Produkuje się je z różnych materiałów:
– kompozytów betonowych, czyli polimerobetonu i betonu z dodatkiem włókna szklanego lub polimerowego. Takie elementy nie nasiąkają wodą, są bardzo
trwałe i odporne na niską temperaturę.
– tworzyw sztucznych PVC lub polietylenu gdzie ich podstawową zaletą jest niewielki ciężar. Dodatkowo są odporne na niszczące działanie środków
chemicznych i niskiej temperatury.
Każdy element pracującej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej może stanowić źródło hałasu. Najbardziej znanymi źródłami hałasu powstającego w działających instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych są:
– wypływ wody z zaworów czerpalnych do przyborów
– przepływ wody przewodami
– odpływ z przyborów i przepływ pionami kanalizacyjnymi
– praca urządzeń do podnoszenia ciśnienia wody
Przeciwdziałanie powstawaniu hałasów w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych polega na kompleksowej eliminacji wszystkich źródeł dźwięków. Warunek kompleksowości działania jest najistotniejszy, bowiem połowiczne działania mogą doprowadzić do odwrotnego niż zamierzony rezultat tj. nawet powiększyć hałas. Dźwięki powstające w czasie przepływu wody z armatury czerpalnej mają dwa źródła : pierwszym z nich jest konstrukcja baterii lub zaworu, drugim moment uderzenia strumienia wody o przybór. Nowoczesna armatura czerpalna wyposażona w dobrej jakości perlatory jest mało hałaśliwa. Drugie ze źródeł hałasu eliminuje się np. przez skierowanie strumienia wypływającej wody na ściankę, a nie na dno przyboru. Z kolei przybory, szczególnie wykonane z blachy (zlewozmywaki, wanny), powinny być ustawione na elastycznych podkładach, a przestrzenie pod nimi izolowane akustycznie. Dźwięków emitowanych w trakcie opróżniania wody z przyborów nie da się niestety w pełni skutecznie wyeliminować. W dużej mierze można je jednak ograniczyć przez zapewnienie takich warunków działania pionów kanalizacyjnych, w jakich nie będą występowały podciśnienia. Innym zabiegiem jest stosowanie elastycznych połączeń syfonów z podejściami.
Korytka są przykryte kratkami, które zapobiegają przedostaniu się do ich wnętrza zanieczyszczeń. Korytka i kratki są dostępne w sześciu różnych klasach, określających ich wytrzymałość na obciążenia. Według obowiązującej normy do odprowadzania wody z terenów wokół domów jednorodzinnych stosuje się elementy klasy A!% i B125. Elementy klasy A!% są przeznaczone do ruchu pieszego i rowerowego, a klasy B125 stosowane przy wjazdach na posesję wytrzymują obciążenie wywołane ruchem samochodów osobowych. Najczęściej korytka odwodnienia liniowego montuje się w linii bramy wjazdowej, w najniższym miejscu zjazdu do garażu oraz na niezadaszonym tarasie. Hurtownia WODPLAST w Bielsku-Białej proponuje odwodnienia liniowe czołowych producentów, przeznaczone do szybkiego odprowadzania nadmiaru wody z terenów narażonych na ruch ciężki i lekki.