Wykonanie drenażu to najlepszy sposób na ochronę budynku przed szkodliwym działaniem wód gruntowych. Cały system drenarski powinien zostać wykonany ze sprawdzonych materiałów wiodących producentów.
Rura drenarska – jest to perforowana, karbowana rura z tworzywa sztucznego. Dzięki perforacji zbiera wodę z otaczającego gruntu i odprowadza poza obręb budynku. Sumaryczna powierzchnia otworów na powierzchni rury wpływa na szybkość odbierania wody z gruntu, czyli im większa tym lepiej
Studzienka drenarska – jest to studzienka z tworzywa sztucznego. Służy do połączenia rur drenarskich w narożach i skrzyżowaniach. Jednocześnie pełni funkcję osadnika dla drobnych cząsteczek niesionych przez wodę i umożliwia rewizję oraz czyszczenie rur. Dodatkowymi elementami systemu są złączki, kształtki, pokrywy itp.
Warstwa filtrująca – jest to warstwa (lub warstwy) która oddziela grunt rodzimy/grunt zasypowy od rury drenarskiej. Jej zadaniem jest filtrowanie wody z najdrobniejszych cząsteczek gruntu tak, aby powstrzymać zamulanie rury. Często stosowana jest podwójna warstwa filtrująca. Pierwszą z nich stanowi obsypka z kruszywa wokół rury. Drugą jest mata z tworzywa sztucznego nawinięta wokół rury drenarskiej.
Geowłóknina – jest to materiał z tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest oddzielenie mineralnej warstwy filtracyjnej od gruntu rodzimego. (mata filtracyjna) Pionowa warstwa drenażowo-wentylacyjna przy ścianie fundamentowej. Wykonuje się ją np. z folii kubełkowej zespolonej z geowłókniną. Przerywa ona podciąganie kapilarne z gruntu do ściany i
umożliwia spływ wody do rury drenarskiej.
Grunt zasypowy – jest to grunt, który wypełnienia wykop po zewnętrznej stronie fundamentów. Zwykle stosuje się żwiry lub piaski w miejscach gdzie potrzebne będzie utwardzenie terenu lub grunt rodzimy w pozostałych miejscach.
Opaska wokół budynku na powierzchni terenu – stanowi warstwę wykończeniową i dekoracyjną, która jednocześnie pełni kilka funkcji: umożliwia odprowadzenie wody deszczowej do drenażu, umożliwia odparowanie wody z górnej części gruntu, umożliwia wentylację przestrzeni przy ścianie fundamentowej. Najczęściej wykonuje się ją z kruszywa płukanego frakcji 8-16mm.