Producenci proponują kompletne przepompownie ścieków do zabudowy zewnętrznej, które składają się z komory retencyjnej, pompy, układu hydraulicznego i układu sterowania. Zbiorniki coraz częściej wykonywane są z polimerobetonu i tworzyw sztucznych oraz laminatów. Kształt tych lekkich zbiorników jest tak dobierany, by nie były one wypierane mimo braku obciążenia, a dno profilowane, aby nie powstawały na nim i nie zagniwały osady. Dostępne są w różnych wielkościach, gdyż przyjmuje się, że przepompownia przydomowa powinna odbierać ścieki przez 1–2 dni w razie awarii systemu.
O niezawodności i efektywności przepompowni decydują pompy i zastosowane w nich wirniki odpowiednie do zawartości ścieków. Obecnie stosowana elektronika wykorzystuje nowoczesne sterowniki i możliwa jest zdalna kontrola pracy tych urządzeń, a nawet diagnozowanie zakłóceń i stanów alarmowych. Jednak nawet najlepsza elektronika nie zniweluje błędu, jakim jest niepoprawny dobór urządzenia, jego wielkości, przyłączy z instalacjami i siecią oraz rodzaju pomp i armatury. Przy sporządzaniu koncepcji odprowadzania ścieków i szczegółowego planu nie zaszkodzi na początku ustalić umiejscowienia przepompowni. Należy w miarę możliwości uwzględniać ewentualny hałas podczas jej pracy i rozprzestrzenianie się zapachów w trakcie prac konserwacyjnych. Ponadto w trakcie montażu warto zwracać uwagę na staranne wykonanie studzienki pod przepompownię oraz na głębokości dopływu, pojemność użyteczną, klasy obciążeń i wymogi związane z wodami gruntowymi.
Pompy i ich wirniki należy dobierać do spodziewanego składu ścieków, tak aby w czasie eksploatacji nie występowały kłopoty spowodowane osadami dennymi i kożuchem z tłuszczy, które mogą zagniwać i powodować przyspieszoną korozję czy zakłócenia w pracy sygnalizatorów poziomu ścieków. Osady denne usuwa się m.in. dzięki zaworom płuczącym, które zmieniają pracę pompy, tak że wykonuje ona przez kilkadziesiąt sekund w momencie załączenia funkcję mieszadła i wzbudza osad (dzięki czemu powstaje zawiesina, którą łatwo usunąć), a następnie powraca do normalnego trybu pompowania. Stosowany jest też specjalny moduł do sterowania pracą pompy – może się ona załączać przy bardzo niskich poziomach ścieków i pracuje bardzo krótko, jednak wystarczająco, by pochwycić i przepompować kożuch.
Dobór pompy do kanalizacji ciśnieniowej wymaga szczególnej uwagi, gdyż dla jej prawidłowej pracy ważny jest optymalny poziom ciśnienia. W zabudowie zwartej i na równinach zalecane jest stosowanie pomp wirowych, które mają większą wydajność, choć niższą wysokość podnoszenia niż pompy wyporowe o takiej samej mocy. Podniesienie ścieków przez pompę wirową na tę samą wysokość co za pomocą pompy wyporowej wymaga zastosowania silnika o ponaddwukrotnie większej mocy, a to wpływa nie tylko na koszt przepompowni, ale też na koszty eksploatacyjne. Pompy wyporowe dzięki znacznej wysokości podnoszenia umożliwiają dostarczanie ścieków nie tylko wzwyż, ale także na duże odległości, nawet do kilku kilometrów. Zalecane są zatem w zabudowie rozproszonej i znacznie zróżnicowanej wysokościowo. Warto też mieć na uwadze, że sterowanie pracą przepompowni w kanalizacji ciśnieniowej może wpływać na pracę całego systemu, np. przez rozpoznawanie stanu wzajemnego dławienia się pomp. Należy też chronić układ przed jednoczesnym włączeniem się wszystkich pomp po dłuższym zaniku napięcia. Niektóre budynki, np. hotele, szpitale czy biurowce, wymagają szczególnych układów pompowych gwarantujących pracę ciągłą. Przepompownie wyposaża się wtedy w dwie pompy o takiej samej wydajności tłoczenia, sterowane automatycznie. Dobiera się dla nich specjalną koncepcję sterowania, tak aby np. pierwsza pompa uruchamiała się przy dolnym, a druga przy średnim poziomie włączania, a w maksymalnym punkcie powinien się uruchomić alarm. W takim układzie pompy powinny załączać się naprzemiennie. Z kolei dobór wydajności dwóch przepompowni połączonych równolegle powinien uwzględniać fakt, że nie będą one tłoczyć podwójnej ilości ścieków. Podczas pracy równoległej rzeczywisty wzrost wydajności jest przeważnie niższy niż 50%, gdyż ustala się nowy punkt pracy [6]. Dla pracy przepompowni istotne znaczenie mają też zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym. Przepompownie wyposaża się m.in. w zawory zwrotne i zasuwy odcinające. Zawór zwrotny zapobiega wstecznemu przepływowi pompowanego medium, natomiast zasuwa odcinająca pozwala zamknąć przepływ ścieków podczas prac serwisowych. Dla ochrony przed przepływem zwrotnym stosuje się również odpowiednio ułożony lewar. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, o ile zostanie prawidłowo wykonane, zdarza się bowiem, że lewar jest ułożony za nisko w stosunku do poziomu zalewania lub nie jest zabezpieczony przed przemarzaniem. Również przewody tłoczne narażone na przemarzanie powinny być izolowane lub ogrzewane.
Nie zawsze najtańsze rozwiązanie będzie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Koszty inwestycyjne powinny zostać starannie przeanalizowane w kontekście planowanego okresu użytkowania i należy uwzględnić koszty eksploatacyjne: energii oraz obsługi i napraw. Przyjmuje się, że żywotność pomp wynosi ok. 15 lat, a w tym czasie koszty eksploatacyjne mogą być wielokrotnie wyższe od inwestycyjnych. Warto zatem przyjrzeć się sprawności i zwracać uwagę na niezawodność urządzeń, tak aby pracowały one bez awarii, a w razie ich wystąpienia czas naprawy był jak najkrótszy. Hurtownia WODPLAST w Bielsku-Białej może zaoferować wyroby producentów, którzy dysponują nie tylko towarem, ale też kompetentnym doradztwem projektowym i sprawnym serwisem posprzedażowym.