Wodomierz służy do rozliczenia wszelkich kosztów związanych z zużyciem wody z dostawcą, i od kilku lat jego posiadanie jest obowiązkowe. Podczas zakupu wiele osób zadaje sobie pytanie – jaki licznik wybrać? Należy podkreślić, że dobrze działający wodomierz pozwala znacznie zaoszczędzić nie tylko na samej wodzie, ale także na innych wydatkach z nią związanych. Dobrze dobrany wodomierz zmierzy największy i najmniejszy przepływ wody oraz wytrzyma ciśnienie i temperaturę w instalacji. Dobrze dobrany wodomierz to taki, który zmierzy największy i najmniejszy przepływ wody, będzie pasował do średnicy przewodu oraz wytrzyma ciśnienie i temperaturę w instalacji. Odpowiednio dobrany wodomierz powinien się charakteryzować odpowiednimi atestami technicznymi, bowiem dzięki temu pomiar wody jest dokonywany właściwie. Zaleca się również, aby w domach jednorodzinnych zakupić licznik, który będzie odpowiednio dopasowany do bardziej intensywnego przepływu wody. Podczas wyboru zaleca się, aby zwracać szczególną uwagę na: odpowiednią wielkość urządzenia, sposób wykonywania pomiaru, cechy zastosowanej w naszym domu instalacji wodnej, rodzaj wodomierza – jedno- lub wielostrumieniowy, warunki przeprowadzania montażu, cenę.
W blokach i mieszkaniach najczęściej stosuje się liczniki mechaniczne. Natomiast w domach jednorodzinnych wyboru licznika należy dokonać samodzielnie. Wodomierze, które posiadają ciągły strumień objętości na poziomie 2,5 m3/h, doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Średnica nominalna to średnica przewodu, na którym może być zamontowany wodomierz. W domach jednorodzinnych jest to zwykle 10, 15 lub 20 mm. Chociaż wolno zamontować wodomierz, którego średnica jest mniejsza od średnicy przewodu, nie wolno zrobić odwrotnie, czyli zamontować wodomierza o średnicy większej od średnicy przewodu. Jeśli średnica nominalna wodomierza jest mniejsza od średnicy przewodu, to trzeba zastosować elementy złączne. Przed i za wodomierzem powinny być również zamontowane zawory kulowe, odcinające dopływ wody i umożliwiające wymontowanie oraz ponowne zamontowanie urządzenia. Najczęściej wybierane wodomierze to skrzydełkowe, które stosuje się do małych przepływów, np. w mieszkaniach, domach.
Wodomierze skrzydełkowe dzielą się na:
jednostrumieniowe – w konstrukcji tej woda dopływa do wirnika jednym zwartym strumieniem;
wielostrumieniowe – w konstrukcji tej wirnik ma dodatkową osłonę ze szczelinami
powodującymi rozbicie strumienia, a tym samym dopływ wody do wirnika następuje wieloma
mniejszymi strumieniami.
Wodomierze skrzydełkowe mają wbudowany wirnik (oś wirnika umieszczona jest prostopadle do kierunku przepływającej przez wodomierz wody), zaopatrzony w kilka rozmieszczonych równomiernie łopatek (skrzydełek); wodomierze te można podzieli na: - jednostrumieniowe, w których woda dopływa do wirnika jednym zwartym strumieniem; przeznaczone są do pomiaru zużycia wody zimnej o temp. do +50 C i wody ciepłej o temp. do +90 C w budynkach mieszkalnych - wielostrumieniowe, w których woda dopływa do wirnika wieloma strumieniami - symetrycznie wokół wirnika; przeznaczone s do pomiaru zużycia wody zimnej o temp. do +50 C i wody gorącej o temp. do +120 C; zaleca się ich stosowanie w piwnicach i studzienkach wodomierzowych. Wodomierze śrubowe mają wirnik wyposażony w łopatki tworzące śrubę wielozwojową. Wyróżnić można wodomierze śrubowe z pionową lub poziomą osią wirnika. Stosuje się je do pomiaru objętości wody zimnej o dużej zmienności natężenia przepływu. Wodomierze sprzężone zbudowane są z dwóch wodomierzy o różnych nominalnych strumieniach objętości oraz z urządzenia przełączającego, regulującego samoczynnie strumie objętości w obu wodomierzach.