Kanalizacja grawitacyjna to wersja kanalizacji odpływowej, w której transport ścieków odbywa się przy wykorzystaniu siły ciążenia. Aby instalacja pracowała sprawnie, niezbędne jest ułożenie kanałów ze spadkiem w kierunku przepływu ścieków oraz
wykonanie instalacji z rur o odpowiednich średnicach. Grawitacyjną sieć kanalizacyjną obecnie wykonuje się z rur z tworzyw sztucznych i rur kamionkowych. Na obszarach peryferyjnych są to rury o przekrojach kołowych, gdyż korzystnie wpływają na wytrzymałość na parcie gruntu jak i na sprawność hydrauliczną kanałów. Kanały z rur o przekrojach kołowych w znacznie mniejszym stopniu ulegają zamuleniu.
Każde z przyborów sanitarnych wyposażamy w syfon, do którego należy niedopuszczanie do pomieszczenia gazów z instalacji. Użycie syfonu pozwala również maksymalnie zwiększyć szczelność instalacji oraz poprawić ich estetykę.
Każda kanalizacja składa się z następujących elementów:
- przykanalik, czyli podłączenie kanalizacyjne
- podejścia, czyli odcinki łączące przybory sanitarne z pionami
- piony kanalizacyjne zwane też przewodami spustowymi
- poziome przewody odpływowe
- syfony, rewizje (czyszczaki), wywiewki wentylacyjne i wpusty podłogowe
Co warto wiedzieć przed ułożeniem kanalizacji? Przewodów instalacji kanalizacyjnej nie można prowadzić nad przewodami gazowymi ani elektrycznymi. Montując rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych, powinno uwzględnić się ich wydłużenia liniowe pod wpływem wzrostu temperatury. Gdy rury kanalizacyjne z tworzyw łączy się na kielich z uszczelkami, przyjmuje się, że takie połączenie kompensuje wydłużenie liniowe do 10 mm na 1 m. Instalację układaną na zewnątrz oraz w pomieszczeniach nieogrzewanych trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed przemarzaniem i przegrzewaniem. Temperatura nie powinna być niższa niż 5°C i wyższa niż 45°C. Nie wolno montować poziomych rur kanalizacyjnych bezpośrednio na twardym, nieelastycznym podłożu, na przykład na betonowej wylewce. Rury kanalizacyjne z PVC Rury kanalizacyjne i kształtki z PVC, PP mają bardzo dobre parametry hydrauliczne. Są lekkie. Rury kanalizacyjne z PVC montuje się łatwo i szybko. Są odporne na niszczące działania cieków bytowo- gospodarczych, nawet jeśli te zawierają znaczne ilości chemikaliów. Rury kanalizacyjne z PVC nie ulegają korozji, mają jednak ograniczoną odporność termiczną.