Budowa domu, a nawet już same projekty domów powinny być opatrzone właściwym planem kanalizacji. Najczęściej mamy do czynienia z odprowadzaniem ścieków do sieci kanalizacyjnej. W związku z tym należy doprowadzić rury do studzienki rewizyjnej. Gdy gmina nie gwarantuje nam dostępu do sieci kanalizacyjnej, jesteśmy zobowiązani do budowy szamba lub wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków musi się wpasować w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kanalizacja w domu powinna być budowana w taki sposób, by zużyta woda oraz ścieki były odprowadzane w sposób grawitacyjny. Z tego powodu należy pamiętać o tym, by rury kanalizacyjne zostały poprowadzone przy zachowaniu odpowiedniego spadku. Najczęściej wynosi on od 2 do 3 centymetrów na każdy metr długości instalacji kanalizacyjnej. Spadek nie może być zbyt mały, ponieważ grozi to zapychaniem się rur poprzez osady. Ponadto nie zaleca się również, by rury kanalizacyjne przebiegały o kącie nachylenia większym niż 15%.
Planując instalacje wodno-kanalizacyjne należy pamiętać o uszczelnieniach. Wszystkie rury kanalizacyjne oraz doprowadzające wodę muszą być połączone ze sobą przy użyciu wysokiej jakości złączek. Prawidłowe instalacje kanalizacyjne i wodne nie mogą zawierać zbyt dużej liczby połączeń. Ponieważ w takim układzie istnieje większe prawdopodobieństwo powstawania rozszczelnień.
Profesjonalny montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej musi przewidzieć prawidłowe przeprowadzenie rur przez ściany oraz stropy. W tym celu należy wykonać otwór na specjalną tuleję, która musi być o przynajmniej 3 cm w swojej średnicy większa od rury kanalizacyjnej. Natomiast wolną przestrzeń należy wypełnić materiałem izolacyjnym. Instalacje wodno-kanalizacyjne, a dokładnie rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki od przyborów, najczęściej są chowane w bruzdach wykonanych w ścianach oraz w posadzkach. Cała instalacja domowa podłączona jest do sieci wodociągowej. Następnie rury doprowadza się do poszczególnych punktów poboru wody. Punkty te znajdują się w kuchni, łazience, toalecie oraz pomieszczeniach gospodarczych.
Wśród systemów, według których rozprowadza się instalacje wodne, wymienia się system trójnikowy oraz system rozdzielaczowy. W pierwszym przypadku rury poprowadzone są szeregowo. Rura pozioma jest poprowadzona bezpośrednio od pionu. Następnie od rury zainstalowanej w poziomie wędrują podejścia już do konkretnych punktów poboru wody. Te miejsca łączy się ze sobą przy pomocy trójników.
Drugi system wydaje się być bardziej skomplikowanym, ponieważ od głównej rury poprowadzonej od wodomierza, montuje się specjalny rozdzielacz. Od tego elementu do każdego punktu poboru wody poprowadzone są już osobne rury. Ten system na pewno wymaga większego nakładu finansowego, ze względu na duże zużycie materiału. Dodatkowo należy mieć dokładny plan rozmieszczenia rur. W przypadku awarii instalacji wodnej pomoże on szybko zlokalizować konkretny przewód.
Hurtownia wodno-kanalizacyjna WODPLAST w Bielsku-Białej to sprawdzony dostawca sprzętu najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach.