Wody opadowej nie wolno odprowadzać do przydomowej oczyszczalni ścieków, a także kierować na ulicę albo posesję sąsiada.
Jeśli nie możemy odprowadzić przechwyconej przez korytka i wpusty deszczówki do kanalizacji, można ją zagospodarować wykorzystując studnię chłonną, skrzynki rozsączające lub zbiornik retencyjny.
Studnie chłonne – są to zbiorniki bez dna, które wykonuje się z kręgów betonowych lub tworzywa sztucznego. Na ich dnie umieszcza się warstwę filtracyjną z drobnego żwiru i zabezpiecza geowłókniną, a od góry przykrywa się włazem.
Pojemność studni trzeba odpowiednio zaprojektować. Dobiera się ją do ilości wody, spływającej z dachu w czasie intensywnych opadów. Jeśli woda gruntowa jest nisko, można zaplanować głębsze studnie, gdy jeje poziom jest wysoki, trzeba zrobić więcej płytszych studni.
Skrzynki lub tunele rozsączające – są wykonane z tworzywa sztucznego, a ich konstrukcja oraz wytrzymałość pozwalają na układanie ich nawet pod drogą. Skrzynki i tunele maja ażurowe ściany i dno, więc zebrana z nich woda z biegiem czasu przesącza się do gruntu. Elementy te układa się w wykopie zabezpieczonym geowłókniną i zakopuje się pod powierzchnią terenu powyżej maksymalnego poziomu wód gruntowych.
Zbiornik retencyjny – jego funkcje może pełnić na działce oczko wodne lub staw. Aby można było zbudować taki zbiornik, działka musi spełniać określone warunki : być odpowiednio duża i mieć podłoże gliniaste. Jeżeli teren jest płaski, może się okazać,że konieczne będzie przepompowywanie wody ze studzienek zbiorczych do stawu. Jest to jednak rzadko stosowane rozwiązanie.
Wiele firm produkujących i dystrybuujących odwodnienia pomaga w zaprojektowaniu odpowiedniego do naszej działki systemu.
Hurtownia wodno-kanalizacyjna WODPLAST w Bielsku-Białej zapewnia dostawę włazów, wpustów drogowych oraz odwodnień liniowych czołowych producentów.