Zgodnie z przepisami woda deszczowa jest ściekiem, więc najlepiej odprowadzać ją do kanalizacji. Wiele działek budowlanych jest jednak położonych na terenach nieskanalizowanych albo mających jedynie kanalizację sanitarną, a do takiej sieci jak i do przydomowej oczyszczalni ścieków nie można usuwać wód opadowych. Dopuszcza się odprowadzanie ich na własny, nieutwardzony teren lub do dołów chłonnych albo zbiorników retencyjnych.
Najlepszym odbiornikiem deszczówki jest kanalizacja deszczowa, którą jednak rzadko można spotkać na terenach podmiejskich i wiejskich. Łatwiej o kanalizację tak zwaną ogólnospławną, czyli zbierającą ścieki bytowo-gospodarcze i deszczowe do wspólnego przewodu. Wodę z odwodnienia działki można odprowadzać do wspomnianych sieci jeśli wyrazi zgodę gmina lub gminny zakład komunalny, który nimi zarządza. Chęć podłączenia instalacji do kanalizacji ogólnospławnej należy dodatkowo zgłosić w starostwie powiatowym.
Zgodę na ewentualne odprowadzanie deszczówki do rowów melioracyjnych muszą wyrazić ich właściciele – najczęściej wiejska lub gminna spółka melioracyjna albo wojewódzki zarząd melioracji. Nie mniej ważne od dobrego zaplanowania odwodnienia domu i działki są jakość produktów użytych do wykonania potrzebnych instalacji (orynnowania, elementów odwodnień liniowych, studni chłonnych, zbiorników zbierających deszczówkę, przepompowni, separatorów) oraz ich prawidłowe zamontowanie.Wszystkie te elementy łącznie odpowiadają za skuteczność działania systemu odwodnień.