Zadaniem wewnętrznej instalacji wodociągowej jest doprowadzenie wody do każdego z punktów czerpalnych pod odpowiednim ciśnieniem. Wykonanie wewnętrznych instalacji wodociągowych powinno być zgodne z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych i montażowych. Wszystkie materiały i urządzenia przeznaczone do budowy instalacji wodociągowych powinny posiadać certyfikaty
zgodności z Polską Normą. Materiały instalacyjne, które będą miały styczność z wodą przeznaczoną do spożycia muszą mieć atesty. Ogólne zasady prowadzenia przewodów wodociągowych: Przewody wody zimnej i ciepłej należy prowadzić po ścianach wewnętrznych. Rury wodociągowe mogą być układane poniżej poziomu posadzki budynku podpiwniczonego lub poniżej poziomu posadzki piwnicy. Temperatura wewnątrz tych pomieszczeń powinna być zawsze wyższa od 0’C. Przewody wodociągowe przechodzące przez pomieszczenia nieogrzewane powinny być izolowane przed zamarznięciem. W miejscach przechodzenia rurociągu przez przegrody budowlane powinny być osadzone tuleje, a rury nie powinny być łączone. Przestrzeń między rurociągiem, a tuleją powinna być wypełniona szczeliwem trwale elastycznym.
- Rury z tworzyw sztucznych : Przy połączeniu rur z tworzyw sztucznych istotny jest rodzaj materiału, z którego są wykonane rury jak i typu instalacji, w której mają być zastosowane. Mogą być kielichowe, gwintowe, kołnierzowe, klejone, zgrzewane i zaciskowe. Połączenia kielichowe z uszczelką są wykonywane przez wsunięcie końca rury w kielich stanowiący fragment przyłączeniowej rury, kształtki lub innego elementu instalacji wodociągowej. W kielichu znajduje się rowek do założenia uszczelki.
Profesjonalny montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej musi przewidzieć prawidłowe przeprowadzenie rur przez ściany oraz stropy. W tym celu należy wykonać otwór na specjalną tuleję, która musi być o przynajmniej 3 cm w swojej średnicy większa od rury kanalizacyjnej. Natomiast wolną przestrzeń należy wypełnić materiałem izolacyjnym. Instalacje wodno-kanalizacyjne, a dokładnie rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki od przyborów, najczęściej są chowane w bruzdach wykonanych w ścianach oraz w posadzkach. Cała instalacja domowa podłączona jest do sieci wodociągowej. Następnie rury doprowadza się do poszczególnych punktów poboru wody. Punkty te znajdują się w kuchni, łazience, toalecie oraz pomieszczeniach gospodarczych.
Wśród systemów, według których rozprowadza się instalacje wodne, wymienia się system trójnikowy oraz system rozdzielaczowy. W pierwszym przypadku rury poprowadzone są szeregowo. Rura pozioma jest poprowadzona bezpośrednio od pionu. Następnie od rury zainstalowanej w poziomie wędrują podejścia już do konkretnych punktów poboru wody. Te miejsca łączy się ze sobą przy pomocy trójników.
Drugi system wydaje się być bardziej skomplikowanym, ponieważ od głównej rury poprowadzonej od wodomierza, montuje się specjalny rozdzielacz. Od tego elementu do każdego punktu poboru wody poprowadzone są już osobne rury. Ten system na pewno wymaga większego nakładu finansowego, ze względu na duże zużycie materiału. Dodatkowo należy mieć dokładny plan rozmieszczenia rur. W przypadku awarii instalacji wodnej pomoże on szybko zlokalizować konkretny przewód.
Hurtownia wodno-kanalizacyjna WODPLAST w Bielsku-Białej to sprawdzony dostawca sprzętu najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach.