Są to zawory, w których zawieradła zamykające lub regulujące przemieszczają się ruchem posuwisto-zwrotnym prostopadle do kierunku przepływu płynu. W otwartej pozycji zasuwy pozostawiają całkowicie wolny przekrój przepływu. Zasuwy mogą być stosowane do wody surowej jak i uzdatnionej. Przy wodociągach zazwyczaj są stosowane zasuwy płaskie i owalne. Dominują zasuwy z elastycznym uszczelnieniem organu zamykającego. Zasuwy z elastycznym uszczelnieniem zapewniają ścisłe dopasowanie powierzchni uszczelniających, szczelne przyleganie powierzchni, a tym samym szczelne zamknięcie zasuwy. Na szczelność zamknięcia nie wpływają siły przenoszone przez rurociąg, ani osadzenie się niewielkich zanieczyszczeń. Wadą zasuw z elastycznym uszczelnieniem jest możliwość ulegania odkształceniom, co jest przyczyną nieszczelności.
Są to tzw. zawory motylkowe, w których elementem zamykającym lub regulującym jest dysk obracający się wokół osi prostopadłej do osi kierunku przepływu i usytuowanej w przekroju poprzecznym strumienia. W osi obrotu jest usytuowany trzpień, dysk jest sztywno połączony z osią zawieszenia. Oś zawieszenia może być usytuowana poziomo lub pionowo. Przepustnice w porównaniu z tradycyjną armaturą odcinającą jak zawory zwykłe, zasuwy czy zawory kulowe posiadają szereg zalet, a mianowicie spełniają rolę regulacyjną lub odcinającą, mają mały ciężar i krótką zabudowę ułatwiającą montaż oraz umożliwiają stosowanie w instalacjach z dużym zagęszczeniem rur w przestrzeni. Dzięki centrycznej konstrukcji dysku w stanie całkowitego otwarcia mają niewielkie straty hydrauliczne. Za sprawą specjalnej konstrukcji wewnętrznego pierścienia uszczelniającego eliminują konieczność stosowania uszczelek kołnierzowych na połączeniach z rurociągami.
Są takie budynki, w przypadku których na zabezpieczeniach przeciwzalewowych lepiej nie oszczędzać, np. magazyny czy archiwa. Urządzenia do ścieków z fekaliami z automatycznymi zaworami zwrotnymi zasilane energią zewnętrzną służą do zabudowy w płycie podłogowej lub na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym i w studzience. Mają dwie klapy zwrotne, które w
normalnym trybie pracy są otwarte, a w razie cofnięcia się ścieków automatycznie domykają się za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale. Otwierane są również automatycznie po ustąpieniu przepływu zwrotnego. Dostępne są także urządzenia, które w wersji podstawowej wyposażone są tylko w klapy mechaniczne i w dowolnym momencie mogą zostać przezbrojone na automatyczne. Włazy i wpusty służą to przykrywania i zwieńczenia otworów kanalizacyjnych, tak aby zabezpieczyć dostęp do podziemnych urządzeń. Włazy i wpusty żeliwne są bardzo solidne i wytrzymałe. Stosowane są na różnych powierzchniach w przestrzeni miejskiej, na ścieżkach rowerowych, przejściach dla pieszych itp. W hurtowni WODPLAST kupimy włazy i wpusty o różnych wymiarach i parametrach. Wszystkie wyróżnia najwyższa jakość i trwałość. W ofercie m.in. asortyment uznanych producentów wyrobów do kanalizacji z żeliwa szarego K.Z.O.SA, LMB - producent włazów, wpustów żeliwnych i skrzynek.