Są to zawory proste, w których siedlisko znajduje się w płaszczyźnie przechodzącej przez oś zaworu, natomiast oś trzpienia zawieradła jest prostopadła do osi głównej zaworu. Są to zawory, które mogą odgrywać rolę zaworu odcinającego i regulacyjnego. Ich zaletą jest prosta konstrukcja i łatwość obróbki powierzchni uszczelniających. Nie występuje w nich tarcie zawieradła o powierzchnię siedliska. Zawieradło, w przypadku przegubowego osadzenia na trzpieniu, może łatwo dopasować się do powierzchni uszczelniającej siedliska. Wadą zaworów prostych jest możliwość wystąpienia kawitacji przy dużych prędkościach przepływu, powodowanych częściowym otwarciem, gdy zawór jest wykorzystywany do celów regulacyjnych. Możliwe jest również odkładanie zawiesin w zaworze, co może spowodować uszkodzenie powierzchni uszczelniających i utratę szczelności zamknięcia. Do wad należy również zaliczyć duże wartości współczynników lokalnych strat hydraulicznych spowodowanych podwójnym załamaniem strumienia o kąt prosty i występowanie przestrzeni martwych. Istnieje też możliwość wystąpienia erozji kawitacyjnej powierzchni.
Są to zawory, których kierunek strumienia wylotowego jest nachylony względem strumienia wlotowego pod kątem prostym. Charakterystyczne dla zaworów kolanowych są małe straty hydrauliczne, znacznie mniejsze niż w zaworach zwykłych. Zawory kolanowe posiadają prostą konstrukcję, mniejsze opory hydrauliczne niż w zaworach zwykłych oraz łatwo uzyskiwany docisk niezbędny do osiągnięcia szczelności. Ich wady to osadzanie się zawiesin na powierzchni siedliska, co powoduje utratę szczelności oraz jedna zmiana kierunku przepływu pod kątem prostym.
Są takie budynki, w przypadku których na zabezpieczeniach przeciwzalewowych lepiej nie oszczędzać, np. magazyny czy archiwa. Urządzenia do ścieków z fekaliami z automatycznymi zaworami zwrotnymi zasilane energią zewnętrzną służą do zabudowy w płycie podłogowej lub na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym i w studzience. Mają dwie klapy zwrotne, które w
normalnym trybie pracy są otwarte, a w razie cofnięcia się ścieków automatycznie domykają się za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale. Otwierane są również automatycznie po ustąpieniu przepływu zwrotnego. Dostępne są także urządzenia, które w wersji podstawowej wyposażone są tylko w klapy mechaniczne i w dowolnym momencie mogą zostać przezbrojone na automatyczne. Włazy i wpusty służą to przykrywania i zwieńczenia otworów kanalizacyjnych, tak aby zabezpieczyć dostęp do podziemnych urządzeń. Włazy i wpusty żeliwne są bardzo solidne i wytrzymałe. Stosowane są na różnych powierzchniach w przestrzeni miejskiej, na ścieżkach rowerowych, przejściach dla pieszych itp. W hurtowni WODPLAST kupimy włazy i wpusty o różnych wymiarach i parametrach. Wszystkie wyróżnia najwyższa jakość i trwałość. W ofercie m.in. asortyment uznanych producentów wyrobów do kanalizacji z żeliwa szarego K.Z.O.SA, LMB - producent włazów, wpustów żeliwnych i skrzynek.